En zo werden we wakker in één grote lege kantoortuin


dordrecht_spuiboulevard_314-372_727_o

Het Rijk gaat een sloopfonds opzetten om van overtollige kantoorgebouwen af te komen en in Dordrecht wordt alvast met argusogen naar dit geldpotje uitgekeken. Ik juichte weer eens te vroeg, want het gaat hier niet om gebouwen waar nog mensen in zitten dus het Belastingkantoor en het Stadskantoor vallen bij voorbaat af. Hou me ten goede, ik heb niks tegen de ambtenaren die daar werken (ik heb zelfs vage kennissen die mensen bij de Belastingdienst kennen), maar beide gebouwen zijn, vanuit esthetisch oogpunt, nu eenmaal niet bepaald een sieraad voor de stad.
Dordt kent een overschot van lelijke, vaak hinderlijk in de weg staande en eeuwig lege kantoorgebouwen die ooit door projectontwikkelaars met een overdosis geld- en bouwzucht waren neergezet in een tijd dat de bomen nog naar de hemel groeiden. We zuchten nog even door, want het waren de gemeentebesturen door de jaren heen die de vastgoedboeren, vanuit hun ongebreidelde groei- en eerzucht, eigenlijk nooit een strobreed in de weg legden. Dit met het gevolg dat hier de afgelopen decennia (vermoeide zucht) onevenredig veel prestigieuze kantoorpanden zijn neergezet, waar eigenlijk geen kip belangstelling voor had. En als die belangstelling er dan wél was, dan was het prijskaartje weer te hoog. Hoe dan ook, op een dag werden we met z’n allen wakker in een Dordt dat grotendeels gevuld was met leegstaande, of op zijn minst half leegstaande kantoorpanden (wanhoopszucht). Stad werd kantoortuin.
Maar (zucht van opluchting) er komt dus een sloopfonds, al heb ik daar nou ook weer geen torenhoge verwachtingen van. Nou ja, voor dat oerlelijke en half afgebrande gebouw van de voormalige Keuringsdienst van Waren in Sterrenburg, zou zo’n fonds wel eens de oplossing kunnen zijn. Verder denk ik dat de gemeente goed bezig is door eigenaren van leegstaande kantoorpanden te sommeren om intensief te zoeken naar nieuwe, goedkopere en meer flexibele bestemmingen voor leegstaande gebouwen. Alleen vrees ik dat bestrijding van lelijke leegstand met deze, toch altijd nog wat ‘zachte hand’, wel eens heel lang kan duren. Een sloophamer, of alleen al het dreigen daarmee, werkt over het algemeen sneller.

Plaats een reactie