
Waarschuwing: dit wordt een I told you so-column. Vandaag leest u de pennenvrucht van een enigszins gepikeerde journalist met als motto: ‘Ik had er destijds nog zó voor gewaarschuwd.’
Ik zeg dit met frisse tegenzin trouwens, want ik had mezelf, toen ik jaren geleden bij deze krant een aanvang nam met het schrijven van een dagelijkse column, nog zo voorgenomen om nou juist dát toontje niet te gaan hanteren. Je wilt als columnist immers niet als makkelijke achteraf-prater gezien worden. Helaas kan ik daar nu toch even niet omheen.
Waarom? Omdat ik lees over het voornemen van bibliotheken en wijkcentra in Dordt om voortaan structureel ruimere openingstijden te gaan hanteren. Om precies te zijn: de bieb blijft voortaan vier dagen in de week tot tien uur ’s avonds toegankelijk en de wijkcentra, althans wat daar nog van over is, gaan één avond per week extra open.
Hoe dat komt? Tja… Gevalletje ‘voortschrijdend inzicht’ zeg maar. Afgelopen najaar en winter werden in deze stad de zogeheten ‘warme ontmoetingsplekken’ in het leven geroepen, vanwege de sterk gestegen kosten voor energie. En dus bleven bieb en sommige wijkcentra, op instigatie van het gemeentebestuur, wat vaker en langer open om plaatsgenoten die het zich nauwelijks nog konden veroorloven hun verwarming te laten branden, de gelegenheid te bieden om zich nog een béétje te kunnen opwarmen.
En wat blijkt? Groot succes en niet alleen vanwege dat snorrende kacheltje. Nee, ook en misschien wel juist vooral omdat mensen het prettig vinden elkaar te ontmoeten en omdat je, via bieb en wijkcentrum, misschien nog wel eens een handreiking of een ‘duwtje’ (van wie dan ook) in de juiste richting krijgt op velerlei gebieden, waaronder eenzaamheid, laaggeletterdheid, vroegtijdige schuld- en armoedesignalering, geestelijke problematiek en noem maar op.
Precies die dingen waar ik destijds, als nog jonge verslaggever, voor waarschuwde, toen gemeentebesturen wel érg voortvarend handelden in hun streven om die o zo ‘begrotelijke’ en ‘overbodige’ buurthuizen weg te bezuinigen.