
Nee, ik ben niet zo van de vroeger-was-alles-beter-brigade. Sterker nog, ik word altijd een beetje kriegel van types die, bij elke verandering , om het hardst (meestal via ‘de socials’) roeptoeteren dat – en ik citeer – ‘de hele stad naar de klote gaat.’ Dat is namelijk absoluut niet het geval, hetgeen trouwens gewoon getalsmatig aantoonbaar is. In de ooit zo horeca-arme stad uit mijn jeugd zijn er vandaag de dag meer café’s, eethuisjes en terrasjes dan ooit tevoren; het aantal binnenstadsbezoeken van ‘buitenwijkers’ en dagtoeristen neemt nog altijd toe en de stad heeft inmiddels een bomvolle ‘agenda’ op het gebied van evenementen en (vooral muziekgerelateerde) activiteiten. In de ruim veertig jaar dat ik in de binnenstad woon is ‘ie eigenlijk alleen maar mooier, leuker en levendiger geworden.
En ja, dat het ‘winkelbeeld’ ten opzichte van vroeger de afgelopen decennia behoorlijk veranderd is, klopt, maar dat kun je zeker niet op het conto van een ‘falend’ gemeentebestuur schuiven. Dat vooral de kleinere winkeliers (niet alleen in Dordt trouwens) nog altijd moeite hebben om vandaag de dag het hoofd boven water te houden heeft vooral te maken met véél te hoge huurprijzen (opgelegd door vastgoedbobo’s), met personeelstekorten én, niet te vergeten, met de enorme vlucht die het ‘online-shoppen’ maakte. En oh ja… het feit dat de stad vandaag de dag (zoals overigens zovéél steden in het land) gekozen heeft voor ‘autoluwte’ ligt ook niet ten grondslag aan het feit dat het, vooral op het middengedeelte van de Voorstraat, hier en daar al sinds jaar en dag behoorlijk ‘wringt’ qua winkelaanbod. Tussen Scheffersplein en Visbrug is het op sommige plekken nog altijd niet bepaald een lust voor de zintuigen.
Daar tegenover staat dat de Voorstraat West er de laatste jaren steeds frisser en fruitiger bij ligt… met vooral veel kleurrijke (kleine) winkels. Waarom dáár wel lukt wat op het middendeel van de Voorstraat niet lukt kan ik nog altijd niet verklaren.