Onderwijsmuseum moet je juist zoveel mogelijk koesteren


Ja, ik weet het… bezuinigingen zijn soms onvermijdelijk. Feit is echter dat sommige keuzes nu eenmaal dieper in onze samenleving snijden dan je in eerste instantie wellicht zou denken. Neem nou het Nationaal Onderwijsmuseum in Dordrecht. Ik vind dat nou juist zo’n plek die ons meer brengt dan louter een verzameling oude schoolbankjes en leesplankjes; het een tijdmachine… een essentiële schakel tussen verleden, heden en toekomst van niet alleen ons  onderwijs, maar vooral ook van onze maatschappij.
Onderwijs vormt de ruggengraat van een samenleving; het is de basis waarop generaties bouwen, waar nieuwsgierigheid wordt aangemoedigd en waar kennis het fundament vormt voor vooruitgang. Het Onderwijsmuseum draagt al sinds jaar en dag bij aan die ontwikkeling. Hoe? Door inzicht te geven in hoe ons onderwijs zich heeft gevormd, over keuzes uit het verleden die invloedrijk zijn geweest en ons een spiegel voorhoudt van de samenleving waarin we ons nu bevinden. De geschiedenis van het onderwijs vertelt immers niet alleen verhalen over methodes en lesmaterialen, maar ook over maatschappelijke veranderingen… over emancipatie en vooruitgang.
Door het Onderwijsmuseum weg te bezuinigen verliezen we, zo vrees ik, meer dan een culturele instelling; we verliezen een plek waar jong en oud kunnen zien hoe onderwijs ons heeft gevormd. Het is een instituut dat niet alleen terugblikt, maar vooral ook aanzet tot denken: hoe willen we dat onderwijs (en dus ook deze maatschappij) er in de toekomst uitziet? Wat kunnen we leren van het verleden om de fouten van weleer niet opnieuw te maken?
Niet alleen Dordrecht, maar het hele land heeft behoefte aan een instelling waar discussies, onderzoek en innovatie gestimuleerd worden. Juist in tijden waarin onderwijs steeds meer onder druk komt te staan, is het nodig om juist die plek te koesteren die het belang daarvan onderstreept. Kortom… het Onderwijsmuseum verdient bescherming en geen rood pennetje op een kille begroting. Een samenleving die zo’n instituut ‘wegstreept’ is een samenleving die haar eigen fundament ondermijnt.

Plaats een reactie