Hoopvol en veilig, maar ook een tikkie vlees-noch-vis…


Stedenslogans zijn het profiel van een gemeente op liefdespad. Je probeert onweerstaanbaar te lijken, maar te veel waarheid? Swipe links.
En dus wordt het vaak een tikkie vrijblijvend. Neem nou Rotterdam: ‘Make it Happen’ klinkt veelbelovend, maar ik krijg wel meteen het gevoel dat ik vandaag nog een start-up moet beginnen met havermelkproducten. Utrecht koos ooit voor ‘Utrecht Weet Je’ en dat klonk een beetje alsof die stad achter je rug om iets verdachts aan het regelen is. Arnhem ging een tijdje door het leven met ‘Arnhem Modestad’, terwijl de gemiddelde Arnhemmer vooral sokken koopt bij de Hema. Zoetermeer had vroeger het onnavolgbare ‘Zoetermeer weet waarom’, hetgeen meteen de vraag oproept: wat weet Zoetermeer dat ik niet weet en waarom vertellen ze het me niet?
Apeldoorn probeerde het eens met ‘Apeldoorn, gewoon doen’… een slogan die klinkt als de slogan die je krijgt als niemand een goeie slogan kan bedenken. En Emmen, tot slot, had ‘Natuurlijk Emmen’… een aanbeveling die het volgens mij toch echt beter doet op een pak biologische ontbijtbiscuitjes.
En dan nu: Dordrecht… met een fris logo, een vriendelijke D (die me wat aan Google doet denken) en de slogan ‘Het begint in Dordrecht.’ Fraai, veilig… tikkie vlees-noch-vis… dat dan weer wel. Niet erg hoor. Ik bedoel: je gaat er nou ook weer niet echt de mist mee in. Heerlen bijvoorbeeld probeerde het ooit met ‘Je zal er maar wonen’, wat toch klonk als een verkapte waarschuwing.
Dordrecht blijft gelukkig ver weg van dat alles. ‘Het begint in Dordrecht’ is een open, sympathieke belofte: ergens begint iets… een dag, een idee, een avontuur en dat klinkt misschien wat vaag, maar het straalt wel optimisme uit.
Er was een tijd dat Dordrecht het probeerde met ‘Dordt wordt ’t.’ Dat werd ’t nooit echt… misschien omdat Amsterdam destijds adverteerde met: ‘Amsterdam heeft ’t.’
En ach… als ‘het’ dan tóch ergens moet beginnen, laat het dan maar in Dordt zijn.

Plaats een reactie