Gisteren ging in Dordt, voor de derde keer alweer, het Bachfestival van start en er worden meer bezoekers verwacht dan ooit te voren. Want ja, Johann Sebastian Bach lééft in Nederland, hetgeen alleen al blijkt uit de Matthäus-Passion die jaarlijks op steeds meer plekken in dit land wordt opgevoerd en die inmiddels een ware cultstatus bereikt heeft. Gisteren is het begonnen en nog ruim een week lang kunt u zich laven aan concerten, workshops, ‘meesterklassen,’ lezingen, concertinleidingen en films: in totaal ruim vijftig concerten (een aantal gratis) op twintig verschillende locaties in Dordt en de Drechtsteden.
Het valt mij op dat Bach en Dordt zo ongelooflijk goed bij elkaar passen. Hoe zou dat toch komen? Johan Sebastian (1685-1750) is hier nooit geweest en ik vraag mij af of hij zelfs ooit van Dordrecht gehoord had. Toch heb ik het gevoel dat hij het in deze stad uitstekend naar zijn zin gehad zou hebben.
Dát we hier nu al drie jaar, een Bachfestival hebben vindt zijn oorsprong in het nieuwe Bachorgel van de Grote Kerk. Toen dat orgel in 2007 in gebruik werd genomen, ontstond de gedachte aan een Bachfestival. Niet onlogisch, want de muziek van Bach staat dicht bij de in Dordrecht en de regio sterk levende protestante muziektraditie. De organisatie omschrijft dat als volgt: ‘De muziek van Bach heeft voor de inwoners een diepe en vaak persoonlijke betekenis. Er is een rijke traditie ontwikkeld van koren en orkesten die de muziek van Bach omarmen.’ Daar wil ik graag nog wat aan toevoegen. In een column, die ik vorig jaar over het Bachfestival schreef, concludeerde ik dat de muziek van Bach de ideale soundtrack voor een leven op dit eiland vormt. In Bach’s muziek hoor ik het ultieme muzikale klagen, want Bach is immers ook een beetje ‘blue jazz,’ een gemoedstoestand die elke Dordtenaar wel herkent. Het is melancholie die heimelijke vreugde verhult, soms ultieme droefenis zelfs. Maar daarachter klinkt toch altijd wel iets van een voorzichtig optimisme door. Dát is het ware Bach-gevoel volgens mij en daarom vind ik dat Dordt zich terecht een Bach-stad mag noemen.
Zoek en boek ‘uw’ concert op http://www.bachfestivaldordrecht.nl.