Teerlinkpand staat symbool voor bestuurlijk falen…


Het nu bijna definitief ingestorte Teerlinkpandje aan de kop van de Kalkhaven is inmiddels verworden tot een openlucht‑metafoor voor bestuurlijke machteloosheid.
Want laten we eerlijk zijn: projectontwikkelaar Van Pelt (die op die plek een appartementencomplexje wil bouwen) speelt dit spel al jaren slimmer dan alle bestuurders en ambtenaren in het hele Dordtse stadskantoor bij elkaar. ‘Gijzelnemer’ Van Pelt hoeft niets te doen… helemaal niets. Gewoon achteroverleunen, wachten tot de tijd zijn werk doet en toekijken hoe dit ooit zo fiere pand, dat hij destijds voor een prikkie heeft aangekocht, langzaam in elkaar zakt. En jawel: nu het eindelijk zó instabiel is dat de omgevingsdienst alarm slaat, staat hij lachend aan de zijlijn. De hekken staan er, het rapport is er, de urgentie is er en wat doet dit gemeentebestuur? Dat staat erbij als een scheidsrechter zonder fluitje.
Al die jaren van handhavingstrajecten, gesprekken, aanschrijvingen en dwangsommen hebben precies één ding opgeleverd, namelijk: niets. Het pand staat er nog, maar alleen omdat het te koppig is om zelf om te vallen. En ondertussen blijft het college maar herhalen dat onteigening ‘complex, ingrijpend’ en hooguit een ‘laatste redmiddel’ is.
Dordtenaren horen dat al tien jaar en zien ondertussen een stukje Dordtse trots afbrokkelen alsof het een decorstuk is in een rampenfilm. Maar dit is geen film. Dit is Dordt. Dit is onze stad, ons stadsgezicht, onze geschiedenis. En het is werkelijk onverteerbaar dat een projectontwikkelaar hier al jaren achtereen de koers bepaalt terwijl achtereenvolgende gemeentebesturen slapjes toekijken alsof het allemaal buiten hun macht ligt.
Onteigening, zoals ik in een eerdere column al eens voorstelde, lijkt voor de gemeente een taboe. Maar dat  is het natuurlijk niet… het is een instrument; een wettelijk middel om te voorkomen dat één ondernemer een heel stadsdeel gijzelt.
Het Teerlinkpand is inmiddels zóveel meer dan louter een ruïne. Het is een spiegel. En wat Dordtenaren daarin zien, zou iedere bestuurder in deze stad wakker moeten houden.

Plaats een reactie